Süpermarkete gitmeyen var mı? Hemen hemen gün aşırı gittiğimiz, günlük ihtiyaçlarımızın büyük çoğunluğunu bulabildiğimiz süpermarketler hayatımızın önemli bir parçası. Süpermarketler müşterilerine daha kolay ve çok alışveriş yaptırmak için büyük bir özenle tasarlanıyor. Süpermarketlerdeki işleyişi düzenli ve şık gösteren birçok detay var. Gelin bu detaylara birlikte bakalım…

 Market tasarımları siz farkına varmasanız da her geçen gün değişiyor. Neden mi? Marketlerin nihai amacı müşterilerine ürünlerini güzel bir şekilde sunmak, onların konforlu bir alışverişle bol harcama yapmalarını sağlamaktır. Bunun için de iç mekân tasarımları, rafların dizilişi, ürünlerin sergilenişi büyük önem arz etmektedir.

Market tasarımı nasıl yapılır?

Tasarıma başlamadan önce markete ait mimari planlara sahip olmak gerekir. Bu planlara göre raf sistemlerinin ölçüleri ve açıları belirlenecektir. Süpermarketler genellikle ürünlerin rahat ve kolay erişilebilir şekilde sergilendiği, geniş ve aydınlık bir alana ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca, ürünlerin çeşitli kategoriler halinde gruplandırılması ve etiketlenmesi de önemlidir. Örneğin, meyve ve sebzeler ayrı bir bölümde, süt ürünleri ve et ürünleri başka bir bölümde olabilir.

Süpermarket rafları nasıl dizilmeli?

Süpermarket raflarının dizilimi, müşterilerin kolayca aradıkları ürünleri bulmasını ve satın almasını kolaylaştırmak için tasarlanmalıdır. Bunun için, benzer ürünler birlikte gruplandırılmalı, en çok satılan ürünler en önde veya en çok görünen yerlerde yerleştirilmelidir. Ayrıca, indirimli ürünler de dikkat çekici bir şekilde sergilenmelidir. Bu şekilde, müşteriler hızlı ve kolay bir şekilde aradıkları ürünleri bulabilecek ve satın alma işlemleri hızlandırılacaktır.

Market raflarında en kıymetli alan göz hizasıdır. Bu nedenle, marketler bu hizaya yerleştireceği ürünler için üretici markalardan ekstra para almaktadır. Zira insan genelde yukarı ve aşağıdaki seçeneklere bakmaz. Görüşü engelleyebilecek kadar uzun raflar müşterileri rahatsız edebilir. Süpermarket gibi kapalı alanlarda alışveriş deneyimini iyileştirmenin yollarından birisi de raf boyunu insanları rahatsız etmeyecek düzeyde ayarlamaktır. Bu sebeple ürün rafları ortamın ferahlığını bozmayacak ve insanların etrafı görebilmesini sağlayacak boyda olmasına dikkat edilmelidir. Bu ve benzeri detaylarla müşteriler yönlendirilmektedir.

Siz de süpermarket veya mağaza açmak istiyorsanız veya yenilemek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz keşifle satış alanınız için planlama yapabiliriz…